Hrozí zánik 30 ročnej histórie BMX v Rači.

Autor: Katarína Racz | 2.6.2015 o 9:20 | Karma článku: 5,51 | Prečítané:  1548x

Pred túto dilemu postavila občanov Rače aktuálna situácia športového klubu v Rači, ktorý sa 30 rokov venuje športovej príprave reprezentácie SR, pôsobí ako centrum talentovanej mládeže a olympijskej prípravy v bikrose.

A nie len ich. Pretože na BMX dráhe v Rači pravidelne trénujú alebo príležitostne využívajú aj deti takmer zo všetkých mestských častí Bratislavy, ale aj zo Senca, či z Bernolákova, keďže za posledných 10 rokov je to jediná prevádzkovaná BMX trať v Bratislave a širokom okolí. Zanikli BMX dráhy v Petržalke a v Karlovej Vsi (Iuventa), v Pezinku, Dunajskej Lužnej, Bukovej, v Zohore, v Trnave a ďalšie.

A to stále nie sú všetci, ktorých sa to týka. Sú tu ďalší – BMX kluby z celého Slovenska, horskí cyklisti (zjazd a four cross i cross country), zahraničné BMX kluby z Rakúska, Maďarska, Českej Republiky, Slovinska, ktorý sa najmenej za posledných 28 rokov zúčastňujú športových podujatí organizovaných klubom ako sú Slovenský pohár BMX, Majstrovstvá Slovenska, Klubové majstrovstvá Slovenska, Račiansky pohár BMX, ako aj rôzne medzinárodné podujatia BMX. Najvýznamnejším a najväčším športovým podujatím bol Európsky pohár BMX v roku 2003, ktorého sa zúčastnilo 234 pretekárov zo, 14 krajín. Aktuálne sa v roku 2015 konali Preteky olympijských nádejí krajín Vyšehradskej štvorky.

Hrozí teda BMX v Rači definitívny výmaz z kalendára BMX podujatí na Slovensku a v Európe?

Slovenský zväz cyklistiky pritom v apríli 2014 potvrdil svoj zámer vytvoriť z račianskeho bikrosového areálu Slovenské centrum olympijskej prípravy mládeže BMX, čím potvrdila význam tejto dráhy v celoslovenskom meradle.

Medzi športovcov, ktorí sa v minulosti zaslúžili o úspechy klubu a reprezentáciu Slovenska v BMX v celosvetovom meradle patria Jana Rapčanová, Katarína Achsová, Mikuláš Rapčan, Marek Manik. Spomedzi súčasných talentov je to Dominika Maniková, ktorá sa v roku 2013 na Majstrovstvách Európy BMX  umiestnila na 6. mieste a v roku 2014 už získala striebornú medailu na Majstrovstvách Európy BMX v Dánsku.

Pozrime sa však na koreň veci.

Hlavné mesto Bratislava ako vlastník pozemkov na ktorých sa nachádza aj BMX dráha na základe Uznesenia č. 1413/2014 zverilo do správy MČ Rača tieto pozemky (viac ako 25 tis. m2)  za účelom vybudovania viacúčelovej športovej haly a športovísk v športovom areáli. Na základe žiadosti BMX Klubu Rača, kde klub žiadal mesto o prenájom pozemkov pod bikrosovým areálom, t.j. nie len dráhou, Hlavné mesto Bratislava svoje uznesenie doplnilo Uznesením č. 1640/2014, kde ako podmienku užívania zverených pozemkov uviedlo, že existujúca BMX dráha zostane zachovaná. Z praktického hľadiska by ste si povedali, že hrozba je zažehnaná a  BMX dráhu a zázemie, ktoré k jej prevádzke prirodzene patrí môže BMX klub Rača naďalej používať a túto skutočnosť zohľadní v ďalších krokoch aj MČ Rača.

MČ Rača, v rámci výberového konania vybrala investora viacúčelovej športovej haly a športovísk, ktorá má byť postavená na pozemkoch zverených od Hlavného mesta Bratislava. V zmysle platných zákonov, spomínaných uznesení Hlavného mesta Bratislava,  MČ Rača schválila Uznesením č. 423-444 uzatvorenie Zmluvy o nájme pozemkov s investorom , kde autor zmluvy spôsobom „copy-paste“ vložil medzi ostatné povinnosti investora aj povinnosť zachovať BMX dráhu a uzatvoriť zmluvu o podnájme pozemkov BMX dráhy s BMX klub Rača.

Možno ho viedla naozaj dobrá viera v pochopenie investora, že zachovanie BMX dráhy, znamená jej zachovanie v takom rozsahu, aby táto bola ďalej prevádzkovaná v súlade s regulami požadovanými medzinárodnými cyklistickými organizáciami a s ohľadom na bezpečnosť jazdcov na BMX dráhe. Táto jednoducho sformulovaná požiadavka spôsobila, že investor viacúčelovej športovej haly a športovísk spoločnosť LBG, s.r.o.  si zachovanie BMX dráhy vyložil tak, že sa pod tým rozumie len zachovanie telesa dráhy po ktorom sa jazdí.

Jednotlivé náležitosti BMX dráhy pritom taxatívne vymenúva príručka Svetovej cyklistickej únie – UCI, BMX track Guide, ktorá bola investorovi odovzdaná. Uvediem len niektoré z nich, ako  predštartový priestor pre pretekárov, cesta na štartový pahorok, stanovisko štartéra, traťových rozhodcov, priestor na dojazd pretekárov za cieľovou čiarou v rozsahu 30 m od cieľa ako aj priestor na bezpečný presun cyklistov od cieľa na štart a tiež viaceré objekty, ktoré súvisia s prevádzkou dráhy, či organizovaním pretekov.

A každý, kto sa venuje akémukoľvek športu vie, že každé športovisko potrebuje k svojej prevádzke aj zázemie. V prípade bikrosovej dráhy ide o priestor pre skládku materiálu na pravidelnú údržbu povrchu BMX dráhy, skladové priestory pre technické vybavenie ako štartovacie zariadenie, náradie na úpravu dráhy, súčasti zavlažovacieho systému dráhy a mnohé ďalšie. Po 30 rokoch by sa tiež hodilo, keby tu pribudlo sociálne zariadenie v podobe WC, sprchy a umývadla, šatní, či ošetrovne v prípade úrazu na tréningoch a pretekoch, a pod.

Nepochopenie týchto potrieb je pre mňa záhadou najmä v prípade, keď za investorom, spoločnosťou LBG s.r.o. stojí aj jedna z ikon slovenského hokeja Ľubomír Višňovský, bývalý triatlonista a plavec Gabriel Baran, či bývalý daviscupový reprezentant SR a víťaz dvoch turnajov na okruhu ATP Karol Krošlák.

To však ešte nie je celé PUZZLE. MČ Rača aj keď mohla, nespravila nič preto, aby nešťastnú formuláciu Hlavného mesta v nájomnej zmluve s investorom uviedla na správnu mieru a zabezpečila tak BMX Klubu Rača primeranú štartovaciu pozíciu pre vyjednávanie podmienok podnájomnej zmluvy s investorom. Ešte smutnejšie je, že do nájomnej zmluvy s investorom uviedla, ako jeden z dôvodov zániku povinnosti investora uzatvoriť podnájomnú zmluvu s klubom, aj neprimerané zmluvné podmienky prevádzkovateľa BMX dráhy. Týmto sa vytvorili investorovi priestor požadovať od BMX Klubu Rača neprimerané podmienky, zachovať dráhu len v nevyhnutnom rozsahu. A ako to už býva zvykom o prípadných sankciách voči investorovi z dôvodu neprimeraných nárokov sa v nájomnej zmluve nehovorí. Či o zabezpečení staveniska tak, aby nedošlo v priebehu výstavby k poškodeniu bikrosovej dráhy a o náhrade škody za toto poškodenie už ani nehovoriac. Pričom BMX Klub Rača investovalo počas 30 rokov a stále investuje do budovania, údržby a prevádzky dráhy a jej širšieho okolia nemalé prostriedky. Dnes by potenciálneho investora jej vybudovanie v existujúcom rozsahu stálo cca 600.000€ bez pozemkov.

Súčasný starosta Rače pritom môže byť BMX Klubu Rača vďačný za to, že má dnes možnosť prezentovať sa realizáciou projektu SAR. Len vďaka angažovanosti klubu sa podarilo zabrániť tomu, aby v roku 1998 bol zmenený účel využívania týchto pozemkov z účelu „šport“ na účel „občianska vybavenosť“. Dnes by tu teda s veľkou pravdepodobnosťou stáli bytové domy.

Našťastie táto doba naučila občanov, aby reagovali na podobné situácie vo svojej komunite, mestskej časti, lokalite, či v širšom okolí a neuspokoja sa s tým, že sa v ich okolí realizuje SPRÁVNA VEC, ale chcú, aby sa urobila aj SPRÁVNYM SPOSOBOM. Z môjho pohľadu to znamená TRANSPARENTNE a ČESTNE, berúc do úvahy ZDRAVÝ ROZUM, SLOBODNÚ VOĽU A SOCIÁLNY CIT v spoločenskom živote i podnikaní. To je pre mňa ideál leadra dnešnej doby.

Budem preto naďalej pozorne sledovať, či sa pán starosta chce zaradiť medzi týchto leadrov, alebo ostane zaseknutý v spleti záujmov investorov a lobbingu.

Budúce multifunkčné športovisko poskytuje možnosti všestranného športového vyžitia, o ktorých obyvatelia Rače a širšieho okolia doteraz mohli len snívať. To všetko sa však dá zrealizovať aj bez zlikvidovania 30 ročnej histórie BMX v Rači a pri tom si zachovať tvár, či prejaviť veľkosť a veľkorysosť ducha a srdca.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?